آموزش شبکه و سیسکو

راه اندازی مرکز داده تلفنی تحت شبکه ویپ VoIP

راه اندازی مرکز داده تلفنی تحت شبکه ویپ Voip

راه اندازی

مرحله سوم، تست و شروع به کار راه اندازی مرکز داده تلفنی

جهت تست سیستم شما می توانید از کدهای خاص در نظر گرفته شده برای این کار استفاده نمایید . به طور مثال با شماره گیری کد *۴۳ پس از پخش پیامی تماس وارد یک حالت اکو می گردد و شما صحبت خود را خواهید شنید با این تست شما می توانید مواردی همچون رجیستر صحیح ، کیفیت صوت ، عدم یکطرفه بودن صوت و مواردی از این قبیل را بررسی نمایید .

در مرحله دیگر شما می توانید داخلی های دیگر در سیستم ایجاد نمایید و با فعال نمودن آنها طبق الگو با شماره گیری داخلی آنها با آنها مکالمه نمایید.

مرحله چهارم گسترش مرکز داده تلفنی

پس از اطمینان از عملکرد صحیح اکنون شما می توانید سیستم را با توجه به نیاز خود پیکربندی نموده و از سایر قابلیت های ویژه ی آن بهره ببرید . همچنین در صورت نیاز شما می توانید سایر خطوط مخابراتی را با استفاده از ابزارهای موجود با سیستم خود مرتبط نمایید تا در صورت نیاز خط شهری را نیز آزاد نمایید و یا افراد با تماس به خطوط خود بتوانند به سیستم IP شما ارتباط داشته باشند و با شما مکالمه نمایند . این بخش با توجه به نیاز های متفاوت بسیار گسترده می باشد لذا دارای الگویی ثابت نمی باشد.

عیب یابی و رفع مشکلات مرکز داده تلفنی

این بخش جهت رفع ایرادات احتمالی که بعضاً متداول می باشند تهیه گردیده است . لازم به ذکر است نرم افزارهای مورد استفاده در این سیستم اکثراً به صورت Open Source می باشند و وجود ایرادات (Bug) در عملکرد آنها نا ممکن نمی باشد .

 • در زمان بوت شدن ناگهان سیستم از فعالیت باز ایستاده و پیام خطایی می دهد .
 • ممکن است سخت افزار هدف شما با سیستم عامل لینوکس سازگار نباشد به راهنمای سیستم خود (مادربرد) مراجعه نمایید و سازگاری آن را با لینوکس با هسته س ۲٫۶٫۱۸ بررسی نمایید.
 • ممکن است قابلیتی در BIOS فعال باشد که با سیستم عامل لینوکس سازگار نیست پیام خطا را بررسی نمایید و در صورت امکان از منوی BIOS مورد نظر را غیر فعال نمایید .
 • پیام های مربوط به کارت شبکه ظاهر نمی گردد
 • کارت شبکه شما توسط سیستم عامل لینوکس به صورت پیش فرض پشتیبانی فرض نمی شود. به شرکت سازنده کارت شبکه خود مراجعه نمایید و درایور مربوط به آن را بر روی سیستم نصب نمایید.
 • آدرس انتخابی در زمان پیکربندی کارت شبکه را فراموش نموده ام
 1. با استفاده از کنسول در مرحله Login کاربر root را وارد نمایید و کلید enter را بفشارید پس از آن رمز انتخاب شده در زمان نصب را وارد نمایید تا وارد شوید . پس از ورود پیامی نوشته می شود که آدرس و نحوه ی ورود به سیستم را مشخص نموده . در انتها با دستور exit خارج شوید .
 2. در صورتی که پیامی نمایان نشد پی از ورود به سیستم دستور system-config-network را وارد نموده و مشخصات کارت شبکه خود را ببینید .
 • پس از نصب نیاز به پیکربندی مجدد تنظیمات شبکه یا تغییر آنها را دارم .
  1. در صورتی که به اینترفیس وب سیستم دسترسی دارید از تب system گزینه ی network را انتخاب نمایید و تغییرات مورد نظر را اعمال نمایید .
  2. در صورتی که به اینترفیس وب دسترسی ندارید با ورود به سیستم از طریق کنسول دستور system-config-network را وارد نمایید و تغییرات را انجام دهید .
 • در زمان تست تلفن پیام Account failed to enable ظاهر می گردد.
  1. ارتباط شبکه با سرور را بررسی نمایید . برای این کار می توانید از دستور ping استفاده نمایید.
  2. تنظیمات اکانت تلفن را با سرور مجدد بررسی نمایید.
  3. اطمینان حاصل نمایید که بر روی نوار Apply Configurations کلیک نموده اید .
  4. در صورت نیاز نرم افزار یا تلفن خود را Restart نمایید.
 • صدای رد و بدل شده دارای کیفیت مناسب نمی باشد و در برخی مواقع دارای قطع و وصلی است
  1. بست ارتباطی خود را بررسی نمایید . اگر بر روی بسترهای WAN کار می کنید از کیفیت و پهنای باند مناسب آن اطمینان حاصل نمایید .
  2. در سیستم های مجازی به دلیل ضعف در پردازش احتمال بروز چنین مشکلی وجود دارد .
بازگشت به لیست

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید