آموزش شبکه و سیسکو

راه اندازی مرکز داده تلفنی تحت شبکه ویپ Voip

راه اندازی مرکز داده تلفنی تحت شبکه ویپ Voip

با آموزش راه اندازی شبکه ویپ برای ایجاد مرکز داده تلفنی با ما همراه باشید . در مطلب voip چیست با فناوری ، شبکه ویپ ، مزایا و ویژگی های شبکه voip آشنا شدید .

معرفی سیستم ویپ

مرکز اصلی یا سرور مورد استفاده از هسته نرم افزار Asterisk استفاده می نماید که قابلیت پشتیبانی از پروتکل SIP را نیز دارا می باشد .

نرم افزار استریسک توسط شرکت Digium در سال ۱۹۹۹ که تحت لایسنس GPL به صورت Open Source  گسترش یافت و این نرم افزار از محبوب ترین نرم افزار های مرکز تلفنی می باشد و بر روی سیستم عامل لینوکس قابل نصب می باشد .

 کاربرد فراوان و امکانات متعدد سبب شد که متخصصین این نرم افزار را به همراه بسته های مختلف و سیستم عامل در قالب یک مجموعه در آورده تا راه انداز سیستم نیاز به آشنایی و درگیری با نصب و پیکربندی سیستم عامل و نرم افزارهای مربوطه نگردد.

از نمونه های این مجموعه ها می توان به Asterisk Now, Elastix, Trixbox و …. اشاره نمود . با استفاده از این نرم افزار ها شما در عرض چند دقیقه یک مرکز تلفن سانترال تحت شبکه کاملاً رایگان خواهید داشت .

با این سیستم واسط کاربران از نوع خاصی خواهند بود ، تلفن های که تحت شبکه کار می کنند که اصطلاحاً به IP Phone یا تلفن آی پی فون که با ip تحت شبکه کار می کند معروفند .

در زیر به برخی از این تلفن های تحت شبکه یا آی پی فون که از برند معروف Cisco می باشد می پردازیم.

کام کالا | آی پی ویدئو فون 8945 سیسکو ریفربیشد
کام کالا | CISCO IP VIDEO PHONE 9971 NEW آی پی ویدئو فون آکبند
کام کالا | CISCO IP VIDEO PHONE 9951 NEW آی پی ویدئو فون آکبند
کام کالا | CISCO IP VIDEO PHONE 8961C NEW آی پی ویدئو فون سیسکو آکبند
کام کالا | آی پی ویدئو فون 8865 سیسکو آکبند

امکانات مورد نیاز راه اندازی ویپ

مجموعه ی مورد استفاده جهت مرکز تلفن مجموعه ی Elastix می باشد که دارای امکانات خوب تلفنی می باشد. برای تست نیز از یک Soft Phone استفاده می کنیم. به طور نمونه در ادامه از موارد زیر استفاده گردیده .

یک رایانه معمولی با معماری x86 که نیاز به سخت افزار چندان قوی ندارد ما از یک Virtual Machine با یک پردازنده و رم ۵۱۲ مگابایت و ۸ گیگ هارد استفاده می نماییم . یک واسط شبکه هم اضافه نموده ایم تا با سیستم در ارتباط باشیم.

یک نرم افزار تلفنی که پروتکل SIP را پشتیبانی نماید که ما برای نمونه از نرم افزار رایگان X-lite استفاده می نماییم.

مجموعه ی Elastix که در آن می توانید از وب سایت رسمی این شرکت دانلود نمایید . نسخه مورد استفاده در نمونه ۲٫۰٫۲ می باشد .

امکانات جانبی متداول همچون مرورگر وب و …

راه اندازی مرکز داده تلفنی تحت شبکه ویپ Voip – بخش دوم

بازگشت به لیست

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید