آموزش شبکه و سیسکو

جایگاه سیسکو در صنعت رایانه Computer Industry

Difference Between Cisco And Wintel

جایگاه سیسکو در صنعت رایانه Computer Industry

همه می دانیم که اکنون ویندوز مایکروسافت، چیره ترین سامانه مدیریت رایانه در جهان می باشد.

در زیر شماری از گَرین ترین (مهم ترین most important) سامانه های مدیریت رایانه را می نماریم(اشاره کردن):

  • ویندوز Windows

 

  • Unix/Linux: اکنون ده ها نسخه اختصاصی (proprietry) یونیکس(Unix) از سوی کارخانه های رایانه همانند اَپل (Apple)، سان (Sun)، اچ پی (HP)، کامپک (Compaq)، نوول (Novell)، و آی بی ام (IBM) در دسترس است. با جا افتادن سامانه مدیریت لینوکس (linux) و نرمش پذیری و پیروی آن از یونیکس، این سامانه بزودی چیره ترین سامانه مدیریت اسپاسه (سرور server) در رده سازمانی (enterprise-class)  برای برنامه های اسپاسه/کلاینت (سرور/کلاینت  client/server) خواهد بود

 

  • z/OS: این سامانه مدیریت اختصاصی (proprietary)  بر روی رایانه های مَس-چارچوب (mainframe computers)  ران (اجرا run) می شود. این OS در شرکت های بزرگ مرکزی (central corporate) و مراکز داده دولتی برای کار با حساب های مالی(financial accounting) و تراکنش های حساس(معاملات حساس sensitive transactions) آزاد شده، البته امروزه ۸۰  درسد رایانه های مَس-چارچوب (mainframe computers) با سامانه مدیریت لینوکس(Linux) اداره می شوند.

 

  • IOS: کوتاه شده Internetwork Operating System یا سامانه مدیریت اندرتارکار، سامانه اختصاصی کمپانی سیسکو برای خط سخت افزار اندرتارکاری ( line of internetworking hardware ) می باشد. IOS یکی از گَرین ترین(مهمترین most important) سامانه های مدیریتی جهان است زیرا کمپانی سیسکو در سال ۲۰۱۶ بیش از ۵۶ درسد از سهام بازار روتر اینترنت (Internet Router) را در دست داشته و اینترنت اَرتاترین(سریع ترینfastest ) بازار در حال رشد تاریخ می باشد.

 

هوشدار: IOS(Internetwork Operating System) را با سامانه مدیریت اپل(Appel) iOS (iPhone operating system)  اشتباه نگیرید.

در یک دورنما، می توان گفت که سیسکو همانند اینتل(Intel) با پلتفرم(platform) سخت افزاری ویندوز  (Windows hardware platform) یا Wintel سهمی یکسان را در بازار فناوری روتر (router) در دست دارد. اَمانند(برخلاف) سیسکو، سیطره انحصاری وینتل (Wintel) همواره زیر تَک های(حملات) هَمیستانش (رقیبان competitors) و دادگستری ایالات متحده (Department of Justice) بوده  و در این میان، مهرازی ( معماری architecture) سامانه عملیاتی (operating) اختصاصی (Proprietry) آنها همواره با IOS بوده که سخت افزارشان را می راند (اجرا می کند run). این بدان معناست که سیسکو با گرد آوردن هر دو درآمد بخش نرم افزار و سخت افزار  خود، توانسته تا روی همه فراورد هایش (محصولات products) کنترل  مهرازین جامعی (total architectural control)  داشته باشد.

جایگاه کنونی سیسکو (Cisco) در  کنار انحصار دوگانه فروش (duopoly) وینتل (Wintel)، زاورها (قوت ها strengths ) و سستی های (weakness) خود را داراست. در بخش منفی (negative side) فراوردهای (محصولات) سیسکو  بفراوانی برای راندن (اجرا کردن run) پروتکل های استاندارد آزاد کاربرد (open-standard protocols)دارد  که گستره نفوذ (leverage) مهرازی فراورد های (معماری محصولات product architecture) سیسکو  را برای کنترل بازار، کاهش می دهد. سیسکو هیچگاه جلوی چرخه طراحی همیستانش (رقیبان competitors) را که در پی آماده سازی فراورد هایی با زمینه فناوری های در حال پیدایش هستند، نمی گیرد. در بخش مثبت (positive side)  تنها شرکتیست که فراوردهایش (محصولات products) را خودش می سازد که این در  تقابل (contrasts) با وینتل (Wintel)  می باشد که در آن یک جفت شرکت برای دریافت فراورد های(محصولات products)  مربوطه (respective) خود در یک بازار بسیار خرد به سدها (صدها) کارخانه ساخت رایانه وابسته اند.

Difference Between Cisco And Wintel تفاوت بین سیسکو و وینتل

Difference Between Cisco And Wintel

از نطر مالی در پایان هزاره دوم، سیسکو (Cisco) بی هیچ دردسری درآمد های سرشاری بدست می آورد. حتی مردمی که تفاوت سیسکو (Cisco) از Crisco را نمی دانستند این بخت را داشتند تا بخشی از زندگیشان پَرماسیده (متاثر touched) از فراورد های سیسکو (Cisco) باشد.  برای نمونه رایانه تارکار (شبکه network) آنها ادوات(gear) سیسکو(Cisco) را بکار می برد یا اینکه آی اِس پی ای (ISP) را که برای اتصال (connectivity) اینترنت بکار می بردند وابسته به ادوات(gear) سیسکو (Cisco) می بود.  واقعیت (fact) ماته (موضوع matter) این است که در نقطه ای از تاریخ، سیسکو (Cisco) ارزشمند ترین کمپانی در روی زمین بود. در مارس سال ۲۰۰۰ کمتر از دو دهه از بنیانگزاری سیسکو، ارزش این شرکت به نیم تریلیون (trillion) دلار رسید. یک سال پس از  آن همه چیز دگرگون گردید. با کامیابی و پیروزی های بسیار کمپانی نوپای دات-کام(dot-com) در بازار، سیسکو به دشواری افتاد (fell hard)  و تا بهار سال ۲۰۰۱ سیسکو (cisco) با کاهش مالی ۲ میلیارد دلاری روبرو گردید و در  اکتبر سال ۲۰۰۲ ارزش سهام آن در بازار بورس از ۱۴۶ دلار برای هر سهم به ۸ دلار برای هر سهم کاهش پیدا کرد.  هرچند سیسکو آنچنان زمین نخورد که کارش یکسره شود و بفروش برسد. سیسکو با کوشش فراوان و فرازش یکنواخت به سود دهی پیشینش بازگشت. در آغاز ۲۰۰۶ در بازار بورس هر سهم سیسکو  پیرامون ۲۰ دلار داد و ستد شد و در میانه ۲۰۰۷ ارزش آن به اندازه ۳۳ دلار برای هر سهم افزایش یافت و درآمد آن به ۶٫۶ میلیارد دلار رسید.  پس از سال ۲۰۰۸ و آغاز رکود جهانی ارزش هر سهم سیسکو در بازار بورس به پیرامون ۲۰ دلار کاهش یافت. هوده (نتیجه) اینکه سیسکو بارها زمین خورده ولی هیچگاه از میدان بدر نشده است.

ترجمه: والا سمراد نوروزی

منبع:  Cisco® A Beginner’s Guide

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید