آموزش شبکه و سیسکو

اینترنت پروتکل VPN یا MPLS برای دفتر کار ارتباطات تلفن IP؟

اینترنت پروتکل VPN یا MPLS برای دفتر کار ارتباطات تلفن IP؟

اینترنت پروتکل VPN یا MPLS برای دفتر کار ارتباطات تلفن IP؟

 تجزیه و تحلیل هزینه باید قبل از تصمیم گیری برای دفتر کار خود انجام شود. با در نظر گرفتن جوانب مثبت و منفی هرکدام، شروع کنید.

بسیاری از کسب و کارها که دارای شعب مختلف هستند و از تلفن آی پی استفاده می کنند باید تصمیم بگیرند که از چه نوع رسانه ای تحت مدار ،جهت ارتباط با سایت مرکزی شرکت استفاده شود.

تلفن آی پی 9971 | تلفن سیسکو 9971 | اینترنت پروتکل VPN یا MPLS

تلفن آی پی ۹۹۷۱ | تلفن سیسکو ۹۹۷۱ | اینترنت پروتکل VPN یا MPLS

اطلاعات بیشتر در مورد خرید تلفن آی پی سیسکو

دو انتخاب بیشتر ندارند، یک مدار MPLS یا VPN اینترنتی. هر دو انتخاب راهکارها، مزایا و معایب خود را دارند و بهترین کار ممکن به نیازهای کسب و کار شما بستگی دارد. سرعت، کیفیت خدمات (QoS)، امنیت و هزینه از عوامل اصلی شما در هنگام تصمیم گیری در نظر بگیرید.

مزایا و معایب یک VPN اینترنتی

مزیت قابل توجه استفاده از VPN اینترنت برای ارتباط هزینه آن است. در اغلب موارد، یک شعبه از اتصال اینترنتی موجود خود برای ارتباطات با ایستگاه مرکزی خود استفاده می کند.

معمولا مدار اینترنت ۱۰ مگابیت در ثانیه هزینه بسیار کمتر از مدار MPLS 10 مگابیت در ثانیه دارد. این می تواند یک کسب و کار را برای خرید پهنای باند بیشتر برای سایت شعبه خود تشویق کند.

بیشتر ارائه دهندگان ارتباطات اینترنتی از خطوط سرویس MPLS در ایالات متحده امریکا عبور می کنند .ارائه دهندگان مودم های کابلی و ارائه دهندگان اینترنت بیسیم همچنین می تواند برای دفاتر شعبه جهت اتصال به اینترنت استفاده شوند. این آن ها را قادر می سازد که در مکان های مختلف به طور گسترده ای در دسترس داشته باشند.

همچنین VPN های IPsec و SSL بسیار مناسب هستند اگر به طور صحیح پیکربندی شده و اگر دستگاه هایی که VPN را تأسیس می کنند با patches آنها به روز شوند.

از معایب اصلی استفاده از اینترنت VPN به عملکرد آن می توان اشاره نمود. ترافیک اینترنتی دارای تاخیر زیاد نسبت به مدار MPLS است. شما به علت تاخیر زیاد در اینترنت با تغییر مسیر های مختلف مابین شبکه خود در سراسر اینترنت مواجه می شوید و این همچنین می تواند کیفیت صدا را کاهش دهد.

علاوه بر این، گزینه های پیکربندی QoS با VPN های اینترنتی محدود می باشد زیرا در اینترنت شما می توانید چند شبکه حامل داشته باشید و نشانه های QoS می تواند برای پیکربندی با حامل های چندگانه یک چالش یا غیرممکن بشود . شما تنها می توانید QoS را در مرحله اول مرحله یا مرحله دوم برای تجهیزاتی که مدیریت می کنید، پیکربندی کنید. پس از آن، بهترین ارتباط را خواهید داشت.

با توجه به اینکه اینترنت به عنوان یک ابزار با بهترین ارائه دهنده خدمات نمی تواند بدون یک توافق نامه سطح سرویس (SLA) ارائه شود عملکرد خاصی را برای ترافیک شما تضمین می کند.

مزایا و معایب MPLS

یک گزینه مفید از MPLS این است که شما می توانید اطلاعات خود را به دست های مختلف تبدیل کنید، و هر یک می تواند یک اولویت خاص داشته باشد و شما این را به پایان برسانید. از آنجایی که ترافیک صوتی تقریبا همیشه بر ترافیک دیگر اولویت بندی شده است، این امر به عملکرد بهتر برای ترافیک صوتی منجر خواهد شد.

اکثر سازمان ها ترافیک خود را به گونه ای طبقه بندی می کنند که زمان بلادرنگ بودن سرویس های صوتی و تصویری در طول زمان های احتمالی به ترتیب بیشتر می شود. این به خاطر ماهیت حساس ترافیک صوتی و تصویری در هنگام استفاده از ترافیک زیاد است.

ارائه دهندگان خدمات MPLS برای ترافیک خود SLA را ارائه می دهند و به شما زمانی که نیازهایتان برآورده نشد هزینه سرویس را باز می پردازند. همچنین شبکه های MPLS ساده تر هستند، زیرا تنها می تواند یک شبکه حامل را شامل شوند. یکی دیگر از مزایای داشتن تنها یک حامل این است که می تواند به کاهش تاخیر کمک بسزایی کند. کیفیت صدا بسیار حساس به تاخیر در شبکه ویپ است و از آنجا که MPLS یک مسیر پیوسته تر را فراهم می کند، لازم نیست نگران تغییرات مکرر مسیریابی و تغییرات در اینترنت باشید.

تصمیم گیری برای انتخاب مابین MPLS و VPN آنلاین برای شبکه ویپ تلفن آی پی سیسکو

از آنجایی که مدارهای اینترنتی می توانند پیام های صوتی مختلفی را در ارتباط با کیفیت ایجاد کنند، بهتر است از VPN های اینترنتی برای شعب سایت های شرکت اصلی خود که خدمات مرکز تماس را دارند؛ استفاده نکنید  . برای این سایتها بهتر است که هزینه اضافی را پرداخت کنید و آن را در یک شبکه MPLS با QoS پایان به پایان بگذارید.

اگر کارکنان شعب سایت راه دور از خدمات تلفن خود به صورت منظم استفاده نمی کنتد و کیفیت سازگار با آن مهم نیست، این امکان وجود دارد که شبکه را در یک مدار اینترنت با برد پهنای باند بالا ببرد و هزینه اضافی را ذخیره کرد. من ارتباطات صوتی IP را از طریق اینترنت مشاهده کرده ام که با وقفه های جزئی در طول روز قابل تحمل نیز بود . اگر تصمیم به استفاده از اینترنت VPN دارید، مهم است که به کاربران نهایی اطلاع دهید که در کیفیت صدا اختلال ممکن است به وجود آید.

منبع : networkworld

بازگشت به لیست

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید